Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Өзен ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Озен отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"​

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақ "Ар-ұждан ілімі"

26.02.2020

№6 сабақ

Ашық сабақ

Мұғалім: Онгарбай Жанерке

4 «А» сынып

11.02.2020ж

 

Сабақ тақырыбы

Ар-ұждан ілімі .

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқулықтағы даналық сөздердің мәнін ұғынып, өмірді тануға талпынады

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар жасай алады:

Оқулықтағы даналық сөздердің мәнін ұғынып, өмірді тануға талпынады. Оқу материалдарын оқу, зерттеу, қолдану жұмыстарымен айналысады.

Оқушылардың көбі жасай алады:

Түрлі шығармашылық тапсырмалар орындау, сұрақтарға жауап беру, жағдаяттарды шешу, мақалдарды жалғастыру, фильм арқылы   ой-өрістеріңді шыңдай түседі.

Оқушылардың кейбірі жасай алады:

Отанға деген құрмет, сүйіспеншілік, қазақстандық патриотизм құндылықтарын қалыптастыру мақсаты қарастырылады.

Жетістік критерийлері

  • Диалогке қатысады;
  • Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.
  • Оқу мақсатына сәйкес дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, сын тұрғысынан бағалап, көз жүгіртіп оқу дағдылары жетілдіріледі.
  • Тақырыпты және негізгі ойды анықтап үйренеді.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Сабақ барысында жаттығуларды орындау, сын есімді анықтауға арналған әдебиеттік оқу  пәннен алған білімдерін пайдаланады.

АКТ қолдану дағдылары

БАҚ және мультимедиялық құралдарды пайдалану;

Дерекқордан және интернеттен ақпаратты іздеу;

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  постер, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер, слайд, флипчарт.

Бастапқы білім

3-сыныпта өзін -өзі тану пәнінен алған білім дағдыларын қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Топқа бөлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын қорыту2 мин

Жаңа топ құру

«Ханталапай » ойыны арқылы

Ақыл  Мейірмділік тобы

Тыныштық сәті .. «Орманға саяхат»

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Көңілді шарлар» жаттығыуы. Шарларға жақсы көңіл-күй орнату үшін, смайлигтер салу.Бір –біріне лақтыру

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
  • Уақытты үнемдейміз!
  • Нақты,дәл жауап береміз!
  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

«Музыкалық қобдиша» арқылы өткенді еске түсіру.

 -Әлім  қандай еді?

-Бай қандай адам еді?

-Әлімнің өз мақсатына жетіне не себеп болды?

-Табандылық қандай іс-әрекеттер арқылы көрініс табады?

-Өз бойыңда табандылық бар ма?

-Бай неге келісе кетті?

-Ол жазды ққалай үйреніп алды?

-Байға жұмысшы болдағы мақсаты не еді?

-Дос болайық бәрііз әнін айтып беріңдер!!!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

ҚБ: Мадақтау сөздер арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

 

Оқушыларды топтарға бөлуге арналған асықтар

 

 

 

Қобдиша

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

Дәйексөз

4 мин

 

 

 

 

 

Ой түйіндемесі

6 мин

 

 

 

 

 

 

Топпен ән айту

Шығармашылық жұмыс

5 мин

 

Дәйексөз «Пайда ойлама, ар ойла»

Абай Құнанбаев

• Дәйексөздің мағынасын түсініп алыңдар.

«Балмұздақ»   мәтінмен жұмыс

Ермек Өтетілеуов

Ширату тапсырмасы.

• Ағай балаларға балмұздақты не үшін берді?

• Мирас неліктен балмұздақтан бас тартты?

• Ар-ұждан дауысын ести алуға не көмек береді?

• Арлы адамның іс-әрекеті қандай болады деп ойлайсыңдар? • Сеніңше, ар-ұждан дегеніміз не?

Айтып бер.

 1-тапсырма Ұлағатты сөздерді мұқият оқып, ар-ұждан ұғымына өз анықтамаларыңды жазыңдар.

Адамзатқа өмірден ар қымбат, өлімнен де ұят күшті.

Бауыржан Момышұлы

Ар-намысың, жан-жүрегің қалай әмір етсе, солай істе.

Василий Сухомлинский

Арлы адам – ең күшті адам. Әбіш Кекілбаев

 

«Дос болайық бәріміз» әні

2-тапсырма. Топтық жұмыс.

1топ. Мақал –мәтелдерді жалғастыр.

 Жарлы болсаң да, арлы бол.

Арыңды жеме, барыңды же.

Әрлі болғанша, арлы бол.

Жақсы - арына құл,
Жаман - малына құл.

Тәнім - жаным садағасы,
Жаным - арым садағасы.

Малым - жаным садағасы,
Жаным - арым садағасы.

Жақсы аттың жалын сақтағанша,
Жақсы жігіттің арын сақта.

Ұйқы арсыз,
Күлкі арсыз,
Тамақ арсыз.

Жаманның жаны қымбат,
Жақсының ары қымбат.

Әдепті бала арлы бала,

Әдепсіз бала  сорлы  бала

2 –топ.Бауыржан Момышұлы ар туралы пікірін оқып, кластер жаса арқылы өз ойларыңды білдір.

Ар-жақсылық пен зұлымдықты, шындық пен жалғандықты, әділдік пен әділетсіздікті және және басқаларды анықтайтын  адамгершілік ұғым.Бұл адамның қызметін оның ақиқат, шындық пен әділдік жөніндегі ұғым түсініктеріне байланысты реттейтін парыздың қаншалықты орындалған немесе орындалмағанын анықтайтын, нені істеп, неден бас тартуға тура келетінін көрсететін, көңіл күйдің жайбарақаттылығын білдіретін сезім.

Дескрипторы:

  • Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.

 

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

Белсенді оқу тапсырмала

ры.

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

Әндер жинағы.

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі түсті

суреттері бар

журналдар,

флипчарт, желім

 

Сабақтың соңы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

 

 

Үйге тапсырма

Сабақтың соңы Тыныштық сәті

2 минут

5-тапсырма

Видео ролик көрсету. Оның негізгі мақсатын анықта.

 «Баспалдақ»

 

Эссе жазу «Мен арлы баламын»

 

Тапсырманы орындаған  оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс

«Баспалдақ» әдісі тапсырмала

ры  арқылы білдіре алады.

 

         

 

Просмотров: 459


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст